A csuklás a rekeszizom akarattalan, görcsös összehúzódása, amely megzavarja a légzés ütemét. Akkor következik be, amikor valamilyen inger (pl. gyors evés) hirtelen görcsbe rántja a rekeszizmot. Minthogy e szabálytalan ritmusú mozgás során összezáródnak a hangszalagok, jellegzetes csuklási hang hallatszik.
Rendszerint étkezés után csuklik az ember, amikor a gyomra feszül. A csuklás váratlanul következik be, s egy pillanat alatt le is zajlik. Számos népi ellenszere van, de a java részük hatástalan, s általában nincs is szükség rájuk, mert a csuklás magától is megszűnik. A népi orvoslás azon alapul, hogy növelni kell a vér [szén-dioxid]? tartalmát. Eszerint vissza kell tartani a lélegzetet, vagy papírzacskóba kell lélegezni.
A tartós csuklás gyógyszeres kezelést tehet szükségessé. Előfordul, hogy a csuklást a rekeszizom különböző okok miatt ingerlődése váltja ki. Ilyen ok pl. a tüdőgyulladás, a műtét utáni állapot, valamint veseelégtelenség esetén méreganyagok jelenléte a vérben. Az is csuklásra vezethet, ha agyi értörténés (sztrók) károsodást okoz az agynak abban a részében, amely a légzést szabályozza.