Artrózis, amely gyakran érinti az alsó három nyakcsigolyát. Az év feletti személyek nyakáról készített röntgenfelvételeken a legtöbb esetben megfigyelhetők az állapot bizonyos jelei.
Az első tünet a fájdalmas merev nyak. A folyamat először a csigolyák közti porckorongokat érinti, majd átterjed a csigolyák ízület felszínére is.
Ahogy az állapot előrehalad, az ízületek peremén kialakuló csontnövedések nyomást gyakorolhatnak a gerincvelői idegekre, ami kisugárzó fájdalmat okozhat a vállban és a karban, esetenként zsibbadással és érzékkieséssel. Néha magát a gerincvelőt is nyomás éri, ami a gerinccsatorna szűkületéhez vezet.
Idősebbeknél a csigolyékban a nyak két oldalán végigfutó erek néha érelmeszesedés következtében megvastagodnak, ami gátolja a véráramlást. Rövidebb időszakokra teljesen leállhat a vér átáramlása, ami szédüléshez, valamint pillanatnyi eszméletvesztéshez és látásvesztéshez vagy látászavarokhoz vezethet. Ez rendszerint a fej hátrahajtásakor jelentkezik, mivel ez a mozdulat beszűkíti azokat a csatornákat, amelyekben az artériák haladnak.
Kezelése általában fájdalomcsillapításból, gyulladásgátlók szedéséből, valamint merevítő gallér viseléséből és fizikoterápiából áll. Azon ritka esetekben, amikor a nyaki gerincvelő is érintett, műtétre lehet szükség a csigolya egyes részeinek eltávolítása céljából (laminectomia), hogy szabaddá tegyél a gerincvelőt, és egymáshoz rögzítsék a csigolyákat.
Ha az artrózisban szenvedő betegnek érelmeszesedése van, olyankor merev gallérral rögzítik mozdulatlan helyzetben a nyakat, hogy meggátolják a fej hátrahajtását.