Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!
Hirdetés


A progeszteron szteroid típusú hormon, amelyet a petefészek megrepedt [tüsző]?jéből kialakuló [sárgates]?t termel a [menstruációs ciklus]? második felében. Ez az egyik fő [terhesség]?et fenntartó hormon. Arra serkenti a méh nyálkahártyáját, hogy a megtermékenyült petesejtet védő és tápláló folyadékot válasszon ki a beágyazódás előtt. Ezenkívül elősegíti a méhlepény kialakulását is.

 

Ha nem következik be terhesség, a sárgatest csak a menstruációs ciklus körülbelül huszonhatodik napjáig működik. Ekkor a vér progeszteronszintje gyorsan csökken, mely miatt olyan változás áll be a méh belhártyájában, hogy megindul a havivérzés. Azonban ha bekövetkezik a terhesség, a méhlepény [koriongonadotrop hormon]?t kezd termelni, amely a terhesség első harmadában a megnyújtja a petefészek progeszterontermelését. Ezután teljes egészében a méhlepény veszi át a hormon termelését.

 

A vér progeszteronszintje a szülés utáni néhány órában lecsökken. A szoptatás során az agyalapi mirigyből nagy mennyiségben választódik el tejkiválasztást serkentő hormon, amely akadályozza a [tüszőérés]?t, következésképp a tüszőrepedést. Ez az oka annak, hogy amikor a nőnek újra megindul a menstruációs ciklusa (leghamarabb három hónappal a szülés után), az első néhány ciklus során gyakran nem következik be tüszőrepedés. Az ilyen havivérzési ciklusok során természetesen nem alakul ki sárgatest.

 

A progeszteron termelődésének lecsökkenése miatt vetélés következhet be.

 

A mesterségesen létrehozott progeszteron szájon át szedhető fogamzásgátlóként adható, többnyire ösztrogénnel társítva, de amikor nem ajánlatos, hogy a nő ösztrogént kapjon, a progeszteron egymagában is beválik.

 

Hirdetés







Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!