A progeszteron szteroid típusú hormon, amelyet a petefészek megrepedt [tüsző]?jéből kialakuló [sárgates]?t termel a [menstruációs ciklus]? második felében. Ez az egyik fő [terhesség]?et fenntartó hormon. Arra serkenti a méh nyálkahártyáját, hogy a megtermékenyült petesejtet védő és tápláló folyadékot válasszon ki a beágyazódás előtt. Ezenkívül elősegíti a méhlepény kialakulását is.
Ha nem következik be terhesség, a sárgatest csak a menstruációs ciklus körülbelül huszonhatodik napjáig működik. Ekkor a vér progeszteronszintje gyorsan csökken, mely miatt olyan változás áll be a méh belhártyájában, hogy megindul a havivérzés. Azonban ha bekövetkezik a terhesség, a méhlepény [koriongonadotrop hormon]?t kezd termelni, amely a terhesség első harmadában a megnyújtja a petefészek progeszterontermelését. Ezután teljes egészében a méhlepény veszi át a hormon termelését.
A vér progeszteronszintje a szülés utáni néhány órában lecsökken. A szoptatás során az agyalapi mirigyből nagy mennyiségben választódik el tejkiválasztást serkentő hormon, amely akadályozza a [tüszőérés]?t, következésképp a tüszőrepedést. Ez az oka annak, hogy amikor a nőnek újra megindul a menstruációs ciklusa (leghamarabb három hónappal a szülés után), az első néhány ciklus során gyakran nem következik be tüszőrepedés. Az ilyen havivérzési ciklusok során természetesen nem alakul ki sárgatest.
A progeszteron termelődésének lecsökkenése miatt vetélés következhet be.
A mesterségesen létrehozott progeszteron szájon át szedhető fogamzásgátlóként adható, többnyire ösztrogénnel társítva, de amikor nem ajánlatos, hogy a nő ösztrogént kapjon, a progeszteron egymagában is beválik.