Latin: transcutan electromos neurostimuláció.
Az elektroterápiás módszerek közé tartozik. A bőrön át történő idegi ingerlés a fájdalomcsillapítás egy formája, amely során alacsony feszültségű elektromos árammal gátolják pl. a csontritkulás, a rheumathoid arthritis, az isiász és más izom illetve ízületi rendellenességek okozta fájdalmat.
Az eljárással olykor szülés során a méhösszehúzódások fájdalmát is enyhítik.
Hogyan hat a TENS kezelés?
Az elektromos áram gátolja az idegvégződések által az agyba továbbított fájdalomérzetet, és serkenti a szervezet természetes fájdalomcsillapító ópiumszármazékának, az endorfinnak a termelését. Ezáltal a fájdalom enyhül abban a testrészben, ahol a kezelést alkalmazzák.
A TENS készülék alkalmazása:
A TENS készüléket bizonyos kórházakban, gyógyszertárakban és orvosi műszert forgalmazó vállalatoknál lehet kölcsönözni, vagy megvásárolni. A szerkezet 4 tapadókorongból és a hozzájuk csatlakozott kézi vezérlőegységből áll. A vezérlőegység szabályozza az áram jellegét és erősségét. Az elektromos áram eleinte pusztán csak bizsergő érzést okoz, ám ha növelik az áramerősséget, inkább hasonlít egy enyhe áramütésre.
Amennyiben a műszert szülési fájdalmak enyhítésére használják, a kezelés akkor a leghatékonyabb, ha már a szülés korai szakaszától alkalmazzák. A tapadókorongokat a méhösszehúzódások megkezdésekor a szülő nő hátára kell helyezni a használati utasítás szerint. Fontos, hogy a korongokat pontosan a fő idegcsatlakozások fölé helyezzék.