A lázgörcs lázas megbetegedéssel összefüggésben álló görcsroham, elsősorban 6 hónapos és 5 éves kor közötti gyermekeknél fordul elő. A hathónapos és négyéves korosztályba tartozó gyermekek kb. 2-3%-a hajlamos lázgörcsre.
Genetikai kutatások során találtak olyan géneket, amelyek a lázgörcsre hajlamos gyermekek többségénél kimutathatók. Általában a láz felszálló szakaszában jelentkezik.
Tünetei:
A bőr kékessé, szürkéssé válik, végtagmerevség alakul ki, a szem egy pontra fixálódik, a test rángatózik. A lázgörcs az esetek többségében néhány perc alatt magától oldódik, ha nem, akkor gyorsan ható görcsoldó gyógyszer adása szükséges, mert az idegsejtek károsodhatnak.
Teendő:
Lázgörcs esetén hívjunk orvost, akkor is, ha a gyermek hajlama ismert, ilyenkor általában Seduxen (hatóanyaga a [diazepam]?) injekciót adnak a gyermeknek. A lázgörcsre hajlamos gyermekeknek a végbélen keresztül (rektális beadási mód) adandó, diazepam tartalmú oldatot írnak fel. Ezek hatása majdnem olyan gyors, mint az intravénásan adott injekciók. Az izomba adott (intramuszkuláris) injekcióknál gyorsabb hatásúak. Magyarországon kétféle készítmény van forgalomban, mindkettő 5 illetve 10 mg hatóanyag tartalommal; a Diazepam-desitin és a Stesolid oldat.