A fehérvérsejtek a kórokozókkal szembeni védekező rendszer részei.
A fehérvérsejtek egy részének sejtállományában különböző anyagokat tartalmazó szemcsék (granulumok) vannak, ezeket szegmentált magvú fehérvérsejteknek vagy granulocitáknak nevezik.
A szemcsék festődése alapján elkülöníthetők az eozinofil (eozinnal festődő), neutrofil (közömbös vegyhatású festékekre érzékeny) és bazofil (bázikus vegyhatású festékhez kötődő) sejtek.
A neutrofil granulociták száma a legtöbb a keringő vérben. Az akut bakteriális illetve gombás fertőzések esetén jelentik a fő védelmi vonalat.
Ha számuk lecsökken, kevesebb mint 500/ul, vagy teljesen hiányzik agranulocitózisnak hívják. A szervezet ellenállóképessége a kórokozókkal és fertőzésekkel szemben igen alacsonnyá válik.
Elégtelen képződés – csontvelő károsodás miatt, különböző vegyi és mérgező anyagok (gyógyszerek, citosztatikum, benzol), besugárzás, csontvelői daganat (leukémia)
Fokozott pusztulás – sokszor oka nem ismert, illetve fertőzések, immunbetegségek, rosszindulatú folyamatok, gyógyszerek hatására (AIDS, tbc, influenza)
Könnyebben alakul ki fertőzés igen magas lázzal, akár szepszisig súlyosbodhat.
A kiváltó ok felderítése elsődleges. Kórházi kezelés szükséges, fontos a higiénia betartása, megelőzésként antibiotikum terápia, láz illetve fertőzés esetén baktérium tenyésztéssel célzott kezelés. Ha a szervezet termel granulociták elleni ellenanyagot, kortikoszteroid, immunglobulin adható.