E betegséget [Robert James Graves]? ír orvosról nevezték el. A pajzsmirigytúltengés leggyakoribb formája. A diffúz golyvának is nevezett Graves-féle betegség autoimmun jellegű, azaz a [test]? védekezési rendszere megtámadja és fellobbantja a pajzsmirigyet. A pajzsmiriggyel szembeni [ellenanyag]?ok mutathatók ki a betegek véréből.
Graves-féle betegségben a pajzsmirigy megnagyobbodik (golyva alakul ki), s fölös mennyiségben választ el hormont a [véráram]?ba. A betegnek gyors a szívverése, remeg, fokozottan verejtékezik, csökken a testtömege (a nagy étvágya ellenére), elgyengül és fáradtság gyötri.
Gyakran kimered a szem is, mert a [szemgolyó]? kidülled, a szemhéjak pedig visszahúzódnak. Ezt a szem körüli szövetek vizenyője idézi elő. A szem kidülledése megszűnhet a pajzsmirigy működését fékező gyógyszeres kezelés hatására, de ha a kezelést nem azonnal kezdik el, megromolhat a látás.
Graves-féle betegségben több nő, mint férfi szenved. Rendszerint öröklődik, így halmozottan fordul elő a családban. E betegség a pajzsmirigy radioaktív izotópos vizsgálatával és vérelemzéssel kórismézhető, amely kimutatja, hogy fölös mennyiségben kering pajzsmirigyhormon a vérben.
A gyógyítás lehetőségei közé tartoznak a gyógyszerek (például a [propil-tiouracil]?), a pajzsmirigy egy részének eltávolítása, valamint a radioaktív jóddal való kezelés.