A pajzsmirigytúltengés során a kelleténél aktívabb pajzsmirigyből túl sok hormon jut a [véráram]?ba. A pajzsmirigy szövetének túlműködését rendellenes serkentés ugyanúgy előidézheti (mint Graves-féle betegség esetén), mint az, ha a mirigyben elkülönülten vagy sokféle előforduló csomó termel bőségesen pajzsmirigyhormont.
A pajzsmirigytúltengés tünetei közé szívdobogásérzés, [idegesség]?, testtömegcsökkenés ellenére megnövekedett étvágy, csökkent hőtűrési képesség, fokozott [verejték]?ezés, gyakoribbá váló bélmozgások, havivérzési zavarok, terméketlenség és izomgyengeség tartozik. Ezekhez a pajzsmirigy megnagyobbodása, gyors szívverés, vékony szálú szőrzet és meleg, nyirkos bőr társulhat. Ha a pajzsmirigyhormon mennyisége veszélyes mértékben nő a vérben, a beteg válságos állapotba kerülhet. Ilyenkor határozott mérgezési tünetek jelennek meg a betegen szívelégtelenséggel, igen magas lázzal és tudatzavarral.
A vérvizsgálat rendszerint feltárja, hogy sok pajzsmirigyhormon van a vérben, ám a pajzsmirigyet serkentő hormon hiányzik. Ha a beteget nem kezelik, a pajzsmirigytúltengés szívtáji szorító fájdalmat, [szívroham]?ot, szívritmuszavart, [szívelégtelenség]?et, fokozott testtömegcsökkenést és halált okozhat.
A kezelés abból áll, hogy olyan gyógyszert adnak a betegnek, amely gátolja a pajzsmirigyhormon termelődését, vagy radioaktív jóddal csökkentik, illetve eltávolítják a túl aktív pajzsmirigyszövetet. E lehetőség közül aszerint választanak, hogy hány éves a páciens, milyen az egészségi állapota s mekkora a golyvája.