A hát az emberi testnek az a része,amely a nyak aljától a gerincoszlopnak a farpofákig terjedő szakaszáig tart. A gerincoszlop csigolyákból áll, amelyeket [csigolya közti porckorong]?ok és izületek kötnek össze. A gerincvelő az egymás alatti csigolyalyukakból képződő gerinccsatornában halad lefelé. A gerincvelőt idegszövet alkotja, s a belőle eredő idegek a csigolya közti lyukakon hagyják el a [gerinc]?et. A csigolyákat azonban nem csak összekötik és kipárnázzák, hanem el is választják egymástól a rugalmas csigolya közti porckorongok. A porckorongok azon túl, hogy terhet viselnek, a csigolyák felszínét tömítik a gerinc mozgásakor. A gerincoszlop védi a gerincvelőt és a gerincvelői idegeket, megtartja a test és a fej tömegét, s hátulról zárja a mellkast. Fontos szerepet játszik a mozgásokban és a testhelyzetekben, s tapadási felületet kínál a [törzs]?, a [kar]?ok és a [láb]?ak izmainak.
A hátfájás okai
A hát alsó részének fájdalma gyakori panasz a munkájukat ülve végzőknek. A hát alsó részének és a környező területeknek a heves fájdalmát és zsibbadását lumbágónak nevezik. Amikor a fájdalom kisugárzódik a farpofákba és a csontokba is, nyomódnak azok a gerincvelői idegek, amelyekből az ülőfonat és az ülőideg kialakul. Ez a betegség az isiász. A hát feszülés miatti sérülését és alsó részének a fájdalmát előidéző tényezők közé tartozik a rossz erőnlét, az edzetlen izom megterhelése, a nem megfelelő testhelyzet és a nehéz súly emelése.
A hát gondozása
A hát gondozása a helyes testtartással kezdődik, amelyre üléskor, álláskor és munkavégzéskor egyaránt szükség van. A jó izomállapot nagyon fontos szerepet játszik, mert a rossz testhelyzet gyengíti az izom erejét.