Az orbáncfűfélék (Guttiferae) családjába tartozó évelő növény, amely erdőszélek, füves, cserjés helyek gyakori növénye. 25-60 cm magas ágas-bogas növény. Virágzata aranysárga bogernyő .
Szereti a meszes földet, Európában vadon is megterem. A szárazt talajt, és a félárnyékot, vagy napot kedveli leginkább.
A zsenge leveleit és árnyékban szárított virágait használják a gyógyászatban.
Levelei enyhén nyugtató hatásúak, serkentik a gyomor- és epekiválasztást. Néha elégtelen vérkeringés és rendszertelen menstruáció ellen is alkalmazzák. Legjellemzőbb tulajdonsága a lassan gyógyuló sebek és égések antibakteriális hatása. Zsenge leveleit gyakran teszik salátákba is, míg virágaiból kelmefestéket készítenek.
Beszédzavar, hisztériás rohamok, holdkórosság esetén éppúgy gyógyulást hoz az orbáncfű, mint ágybavizelés és depresszió esetén. Napjainkban nagy népszerűségét természetes depresszióellenes tulajdonságainak köszönheti. Az orbáncfüvet leginkább az enyhe depressziók kezelésében használják.
A gyógynövény elősegíti a mély és pihentető alvást, és különösképpen hasznos lehet akkor, ha a depressziót fáradtság, álmatlanság és alacsony energiaszint kíséri.
Az orbáncfű segíthet a téli depresszió elmulasztásában is, amely a borús őszi és sötét téli idők beálltával jelentkezik, s a tavaszi, nyári napsugarak hatására el is múlik. Sokan idegenkednek a hagyományos antidepresszáns szerek használatától, mivel e gyógyszerek szedését kellemetlen mellékhatások kísérherheti, például a szexuális vágy csökkenhet.
Az orbáncfűnek antivirális hatása is van. Kutatási eredmények alapján állítható, hogy védelmet nyújt a herpes simplex, az influenza- és az Epstein-Barr-vírus ellen. Laboratóriumi kísérletek előzetes eredményei szerint akár még az AlOS vírusát is gátolhatja.
Sokak által dicsért természetes gyógyszer az orbáncfű olaja. Nem szabadna hiányoznia egyetlen háztartásból sem. Könnyen előállítható házilag is. Gyógyerejét két évig megőrzi és nemcsak nyílt sebek, friss sérülések, véraláfutások, mirigyduzzanatok esetén használható eredményesen, hanem mint kiváló bőrápolószer az érdes arcbőr kezelésére is jó, de bedörzsölésre szintén ajánlható, hátfájás, hexensusz, isiász és reuma esetén. Hogy mindig kéznél legyen ez a remek háziszer, ha leforrázzuk vagy megégetjük magunkat, a virágokat egyszerűen lenolajba tesszük. Leégés után is ezzel kenjük be magunkat.
Az orbáncfű hatásos lehet a következő tünetek kezelése esetén:
- Depresszió
- Stressz
- Aranyér
- Mononukleózis (mirigyláz)
- Influenza
- Vírusos megbetegedések
- Égés