A térdfájás gyakori ízületi fájdalom, amely mint az idősek, mint a fiatalabbak körében előfordul.
A térdízületek, térdszalagok könnyen sérülnek, és állandó terhelésnek vannak kitéve. Már egy porcsérülés, vagy egy elhanyagolt bokasüllyedés is elég ahhoz, hogy megváltozzon a testünk statikája, a térdeink túlterhelődnek, és így károsodik a térdizületünk.
A térdfájás kezdeti szakaszában, nyugalmi állapotban nem érezzük a fájdalmat, ám amint felállunk, a lépéshez nyilalló, nyomó érzés társul.
Amíg nem jelentős mértékű ez a porckopás, gyulladás, úgy járás közben enyhül a fájdalom.
Középső stádiumban a fennálló fájdalom már nem szűnik meg, és korlátoz a mozgásunkban. Ezt a stádiumot még fokozza, ha az illető egyre hevesebb fájdalmat érez mozgás közben, és a fájdalom már nem csak járás során jelentkezik. A beteg térde megduzzad, a térd izmai elgyengülnek. Ha a tüneteket nem kezelik, a beteg tünetei súlyosbodnak, és akár mozgásképtelenné is válhat.
A térdfájdalom leggyakoribb okai:
• Ízületi kopás (Ostheoarthritis)
• Rheumathoid arthritis
• Nyálkatömlő gyulladás (bursitis)
• Íngyulladás
• Sportsérülés
A térdfájás kezelése:
Az orvos vagy fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő szereket írhat fel, de javasolhat porcépítő és regeneráló készítményeket, étrend-kiegészítőket is. A fizioterápia és gyógytorna is sokat segíthet a beteg felépülésében, de a legvégső esetben a műtétre is sor kerülhet, akár térdprotézis beültetés miatt.