Véres köpet esetén mindannyian megijedünk, és rosszindulatú tüdődaganatra gondolunk. Mivel a vér az orrüregünkből, szájüregünkből, nyelőcsövünkből is származhat, így szerencsére számos más dolog is okozhatja.
Mi a teendő véres köpet esetén:
Először a vérzés forrását kell tisztáznunk, illetve a köpet mennyiségét és milyenségét. Az esetek nagy részében egy fizikális vizsgálattal kideríthető a probléma.
A vérköpés lehetséges okai:
- Emésztőrendszer – haematemesisnek nevezzük. Ebben az esetben a vér a gyomor [bél]?rendszeréből származik, és a beteg egyszerre nagyobb mennyiségű vért hány. Ilyen esetben sürgős orvosi beavatkozásra van szükség.
- Szív- és érrendszer – Érrendszeri betegségek vagy szívbetegségek is kiválthatják. Szívbeteg személyek az érpályában kialakuló vérrögképződés elkerülése érdekében egész életük során alvadásgátló terápiában részesülnek, a gyógyszer interakciók miatt megfelelően kell táplálkozniuk, és figyelniük kell az egyéb gyógyszerekkel való kölcsönhatást.
- Hematológiai problémák, vérzékenység – általában a nem megfelelő vérhígító szerek idézik elő, és a véres köpetet egy apró nyálkahártya sérülés is okozhatja.
- Kóros vérzéshajlam – ritkán tulajdonítható ennek, de a probléma oka lehet alvási faktor hiánya vagy érrendszeri sérülés.
- Vizsgálatok következménye – egyes vizsgálatok, mint pl. hörgőtükrözés vagy gyomortükrözés után is előfordulhat.
- Autoimmun betegségek – egyes betegségek, mint pl. SLE, Goodpasture szindróma esetén is jelentkezhet véres köpet.
A véres köpet mögött azonban mégis legtöbbször a tüdő szövetével vagy érrendszerrel kapcsolatos dolog áll. Középkorú dohányosok körében daganat okozhatja, de jelentkezhet tbc, bakteriális vagy vírusos tüdőgyulladás, hörgőgyulladás, tüdőembólia, bronchiectasia esetén is.