A vesemedence gyulladását általában olyan baktériumok okozzák, amelyek a véren vagy a húgyhólyagon át utat találnak a veséhez.
Tünetei:
A vese és vesemedence fertőzés miatti heveny (hirtelen kialakuló) gyulladást olyan baktérium okozza, amely a fertőzött húgyhólyagból terjed rá a vesére. Gyakran fordul elő, ha a húgyutakat vesekő károsítja. A hát alsó részén hirtelen támadó fájdalom, láz, hidegrázás, hányinger, hányás, vizelési fájdalom és gyakori vizelés jellemző rá. Gyermekkorban a panaszok enyhébbek és kevésbé nyilvánvalóak.
A vizeletvizsgálat során fehérvérsejteket és baktériumokat találunk a vizeletben. A vizelet tenyésztésével viszont pontosan meghatározható a kórokozó (rendszerint kólibaktérium), s az is megállapítható, hogy milyen antibiotikumokra érzékeny. A heveny vesemedence és vesegyulladás általában jól reagál antibiotikumos kezelésre. Ezzel általában tíz-tizennégy nap alatt leküzdhető a fertőzés.
Idült vesemedence és vesegyulladás esetén a kiújuló vagy a nem kezelt bakteriális fertőzés szövetpusztulást és hegesedést idéz elő. E betegséghez húgyúti rendellenesség is társulhat, amely újabb és újabb fertőzés forrása lehet. Az efféle rendellenességet [műtét]?tel kell megszüntetni, s a beteget hosszasan kell antibiotikummal kezelni. Az esetleges veseelégtelenséget pedig művese kezeléssel vagy veseátültetéssel lehet orvosolni.