Az esszenciális zsírsavak többszörösen telítetlen vegyületek. Esszenciálisnak azokat az anyagokat nevezzük, amelyek a szervezet számára nélkülözhetetlenek, ugyanakkor - mivel előállításukra a szervezet nem képes - a táplálkozással kell, hogy a szervezetbe jussanak.
Az esszenciális zsírsavak közé tartoznak az úgynevezett omega-3- és omega-6-zsírsavak. A görög ábécé utolsó betűje a vegyületek kémiai szerkezetére utal, ugyanis ezek a többszörösen telítetlen zsírsavak a szénhidrogénlánc végétől számított 3. és 4. illetve 6. és 7. szénatom között tartalmazzák az utolsó kettős kötést.
Ha kevesebb kerül be ezekből a zsírsavakból a szervezetbe, bőrelváltozások, vízvesztés és érelzáródások alakulhatnak ki. Üzemanyagként szolgálnak, energiát biztosítanak.
Az esszenciális zsírsavak (EFA’s – essential fatty acids) azok az úgynevezett „jó” zsírok, amelyek létfontosságúak minden sejt számára, döntő szerepet játszanak az immunrendszer, az idegrendszer, valamint a szívrendszer, és érrendszer működésében, de éppen így a betegségek megelőzésében is.
Az esszenciális zsírsavak - többek között - a sejtek membránjainak felépítését segítik elő, védve azokat a káros behatásoktól és hozzájárulnak szerkezeti épségükhöz, rugalmasságukhoz is. Érintettek, a vér oxigénszállításban, a növekedésben, a sejtosztódásban, az idegműködésben, a sejtek közti kommunikációban, a hormontermelés szabályozásában, és az energiatermelésben is. Részt vesznek a keringési rendszer, az immunrendszer, a zsíranyagcsere szabályozásában, csökkentve az emelkedett koleszterin- és trigliceridszintet, így kisebb lesz az érelmeszesedés és a szívinfarktus kialakulásának kockázata is. Miután minden sejtünk számára fontosak, szerepet játszanak a szép haj, a körmök, és az egészséges bőr felépítésében is, ezáltal megóvják bőrünket a kiszáradástól, amely több betegség forrása lehet, például a gyulladásoké.
Étrendünk esszenciális zsírsavtartalma akkor optimális, ha az omega-3 zsírsavak fedezik az energiaszükséglet minimum 0,2 %-át, az omega-6 zsírsavak pedig minimum az 1 %-át.
Omega-3 zsírsavak:
Omega-3 zsírsavakat elsősorban a tengeri halakban, többek között a makrélában, heringben, tőkehalban, hekkben és szardíniában, hazai halaink közül a busában találunk.
Az omega-3 zsírsavak jótékony tulajdonságai:
- Lekötik a savakat;
- Segítik a vérkeringést;
- Megelőzik az érelmeszesedést és a szívinfarktust;
- Csökkentik a koleszterinszintet és a vérnyomást;
- Megakadályozzák a rákos sejtek növekedését.
Hiánya ugyancsak okozhat növekedésbeli elmaradást, viselkedészavart, gyengeséget, tanulási problémákat, a mozgáskoordináció romlását, vagy végtagzsibbadást. Egyes kutatási eredmények szerint a gyermekek esetében kiegyensúlyozott, megfelelő mennyiségű zsírsavat tartalmazó olajok adagolása segít a diszlexia, szétszórt figyelem, hiperaktivitás és más tanulási problémák leküzdésében is.
Omega-6 zsírsavak:
A legismertebb omega-6-zsírsav a linolsav, amely különböző növényi olajokban fordul elő változó mennyiségben. A napraforgó-, a szója- és a kukoricacsíra-olajhoz képest az olívaolaj viszonylag kevesebb linolsavat tartalmaz. A legmagasabb linolsavtartalmú olaj a bogáncsolaj, mely salátaöntetek készítéséhez kínál újfajta alternatívát.
Az omega-6 zsírsavak jótékony tulajdonságai:
- Semlegesítik a savakat;
- Növelik az anyagcsere hatékonyságát;
- Megelőzik az ízületi gyulladást;
- Javítanak a cukorbetegség mellékhatásain;
- Enyhítik a menstruációs görcsöket;
- Javítják a körmök, haj és bőr állapotát;
- Megakadályozzák a rákos sejtek szaporodását;
- Csökkentik a koleszterinszintet, vérnyomást és a szívinfarktus kockázatát.
Az omega-6 zsírsavhiány esetén ekcémaszerű bőrelváltozások, hajhullás, a máj elzsírosodása, viselkedésbeli változások figyelhetők meg. A vesék rosszul működnek, nagyfokú vízvesztés történik a bőrön keresztül, a mirigyek kiszáradnak, megnő a fertőzésveszély, nehezebben gyógyulnak a sebek, szárazzá válik a bőr, a haj, a szem, megnőhet a koleszterinszint. Omega-6 hiány esetén növekedésbeli visszamaradás következhet be, szívritmuszavar léphet fel, ízületi problémák jelentkezhetnek, a férfiaknál sterilitást, nők esetében vetélést okozhat.